ФАКТИ - 9




















АДРЕНАЛИНЪТ И “ГОРЕЩАТА” АМИГДАЛА

...Всеки път, когато оамигдалата изпрати сигнал “бий се или бягай”, тялото незабавно ускорява сърдечния ритъм и излива огромни количества адреналин и други хормони на стреса в кръвния поток. Според скорошно изследване на д.р Джеймс Макгауф от калифорнийския университет в Ървин спомените, които този адреналин запечатва в емоционалната памет са по-силни, отколкото създаваните от хормоните на удоволствието. Това означава, че преживяванията, свързани с безпокойство, притежават химическо “свръхподхранване”, което ги прави много по-трайни от щастливите емоции.
Проблемът става още по-сериозен поради факта, че много хора имат свръхвъзбудима амигдала , която активира много лесно секрецията на адреналин. Учените наричат това явление “гореща” амигдала и смятат, че то представлява голямо препятствие пред щастието. То е причината за склонността на тези хора бързо да им се “пали фитила” , да се поддават на паника и като цяло да правят от мухата слон. Хората с най-гореща амигдала са крале и кралици на драмата, гневохолици, патологични паникьори и оплаквачи.
Когато активността на амигдалата е хронично висока, невронните пътечки, свързани с отрицателните изживявания, се разширяват. Умът ни се изпълва с негативни мисли и повтарящи се картини на нежелани събития, които ни прави постоянно тревожни и нещастни. Създаваме версии на действителността, които се основават на заседнали в съзнанието ни стари вярвания.
“Горещата” амигдала влияе отрицателно върху здравето: постоянно активиране на алармената система на мозъка води до повишаване на нивото на хормоните на стреса в тялото. Саблезъбите тигри са изместени от заплахите на съвременния свят: пътна злополука, от която сте се отървали на косъм, конфликт с шефа или някой колега, спор с половинката и т.н. при все, че се отключват освобождаването на хормоните, свързани с оцеляването, тези ежедневни ситуации предполагат извършването на физически действия, които в миналото са водели до разграждането на тези химикали, например бягството от заплахата или схватка с противника. Вместо това, тези вещества се акумулират в организма и стават причина за преумора и заболявания...”


Марси Шимов "Щастлив без причина"

0 коментара:

Публикуване на коментар

По-нова публикация По-стара публикация Начална страница

Приятели


Recent Comments