ФАКТИ - 8




















“... Колко пъти дневно попадате в капана на отрицателните мисли?

Не съм достатъчно добър/добра.
Съпругът/съпругата ми не ме обича.
Мразя външния си вид.
Притеснявам се, че няма да мога да платя сметките.
Дъщеря ми не ме уважава.
Толкова съм глупав/глупава.
Не мога да понасям тази работа.

Ако сте като повечето хора, вероятно това ви се случва многократно. През целия този поток от негативни мисли е трудно да останем щастливи.
Умът ни – сложна тъкан от мисли, вярвания и вътрешни монолози – винаги се намира в работен режим. Според учените, мозъкът ни обработва по около 60 000 мисли на ден. Това ще рече по една мисъл в секунда всеки час, който прекарваме в будно състояние. Нищо чудно, че вечер сме толкова уморени!
По-стряскащо е, че 95% от тях са същите като вчера, завчера, по-завчера... Умът ни е като грамофон, който непрекъснато върти една-единствена плоча ( хайде, за всички под трийсет нека бъде iPod! ). И това ако не е тъпчене на едно място...
Но и това не би било чак толкова зле, ако не беше следната статистика, според която 80% от обичайните мисли на нормалния човек са отрицателни. Това означава, че всекидневно през ума на повечето хора минават 45 000 негативни мисли ( като посочените по-горе ). Д-р Даниъл Еймън, световно признат психиатър и специалист по образно изследване на мозъка, или невроизобразяване, ги нарича “автоматични негативни мисли” (АНМ). (Automatic Negative Thoughts – ANTs – игра на думи: означава “мравка”).
Не е изненадващо, че щом умът ни гъмжи от тях, това оказва дълбок физиологически ефект. Чрез измерване притока на кръв към мозъка и моделите на мозъчна активност редица учени, между които и изследователите от Националния здравен институт на САЩ, констатират, че негативните мисли активират области в мозъка, свързани с чувството на депресия и тревожност, докато положителните имат успокояващ, благотворен ефект. Отрицателните мисли действат като отрова, а положителните – като лек за организма ни...”

Марси Шимов  "Щастлив без причина"

0 коментара:

Публикуване на коментар

По-нова публикация По-стара публикация Начална страница

Приятели


Recent Comments